در طول حیات مثل و مانند مرحوم حداد ندیدم

آیت الله کمیلی خراسانی از عرفای معاصر که به لحاظ کمی و کیفی تحولی در طریقت معرفت النفس ایجاد کرده، شاگرد عرفانی مرحوم حضرت سیدهاشم حداد می‌باشد. ایشان مقید به دیدار بزرگان اهل سلوک می‌باشد و به هر شهری که سفر کنند ملاقات اولیای الهی آن دیار جزو برنامه‌های ایشان است.

در ۱۲ رمضان سال جاری ۱۴۳۷ به مناسبت سالروز ارتحال ملکوتی مرحوم سیدهاشم حداد در تماسی که با ایشان برقرار شد، فرمودند؛

الحداد و ما أدراکم ماالحداد، من در تمام طول حیاتم مثل و مانند ایشان ندیدم.

در ادامه استادشان را بسیار اهل توحید و ولایت دانستند که مدام از درون اهل توجه به خدا و ارتباط با حضرات معصومین بودند، از آن نوری که از حرم حضرت عباس بن علی علیهماالسلام به قلب ایشان و بنده وارد شد و ما را در حالی از جذبه و انقطاع و نور ابالفضلی قرار دارد متوجه شدم که ایشان از درون مدام متوجه و متوسل به حضرات معصومین علیهم السلام هستند.

مرحوم استاد می‌فرمود، آن چشمی که بیدار شود و حضرت ولیعصر ارواحنافداه را در کنار خود نبیند کور است، و منظورشان دیدن باطنی حضرت و توجه و حضور در پیشگاه حضرت بود.

ایشان در جای دیگری استادشان را اینگونه توصیف کرده‌اند؛

«ما هرچه داریم، از مرحوم حداد داریم و من در این راه استاد دیگری نمی‌شناسم و تا حالا هم ندیده‌ام. واقعاً ما دلدادهٔ ایشان بودیم و هستیم. ایشان نیاز به تعریف نداشت تا دیگران بخواهند تعریف کنند، بلکه خود ایشان معرّف خودشان بود. در همان اولین ملاقات، تصرفی ملکوتی و روحی در این جانب کرد و مرا به حضور پذیرفت. من استاد خود را با تصرف روحانی و نورانی خود شناختم، نه به توصیف دیگران، و در جذب روحی و باطنی ایشان مکرراً قرار می‌گرفتم و در این تصرفات معنوی و باطنی، توحید مطلق را در خود احساس می‌کردم و تمام جهان و اشیاء را ذوب شده در او می‌دیدم و روح من مانند یک پرندهٔ سبکبال بود که در آسمان‌ها پرواز می‌کند.»۱

 

پی نوشت

۱. کتاب دلداده، سید عباس موسوی مطلق، صفحهٔ ۴۹.

یک دیدگاه در “در طول حیات مثل و مانند مرحوم حداد ندیدم

 • ۱۳۹۵-۰۴-۰۱ در۰۰:۱۳
  پیوند یکتا

  بسمه تعالی

  باسلام واحترام

  خیلی خوب….

  ای دست گیرعالم؛دست خدا؛ابوالفضل(ع)

  ازدیگران گرفتی٬دستی زماابوالفضل(ع)

   

  ازفضل ورحمت حق باید نبود نومید

  رحمت حسین(ع)باشد؛فضل خدا؛ابوالفضل(ع)

  ….

  عباس(ع)دست داد؛ولی دستمان گرفت

  این انقلاب در ید  عباس باوفا(ع)است…

  یاعباس(ع)صلوات….

   

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *